CV

 

 

SEPARATA UTSTÄLLNINGAR (i urval)

2005 Samlargrafik,Kristianstad

2004  Norske Grafikere, Oslo,  

2002 Grafiska sällskapet, Stockholm

1999 Samlargrafik Kristianstad

1999 Galleri Hörnan, Falun

1999 Nolhaga slott, Alingsås

1999 Karlshamns konsthall

1999 Höganäs museum

1997 Ateljé Sjöström, Vinslöv

1997 Grafik i Väst, Göteborg

1997 Galleri Moment, Ängelholm

1996 Konstens Hus, Varberg

1996 Sölvesborgs konsthall

 

SAMLINGS - OCH JURYBEDÖMDA UTSTÄLLNINGAR (i urval)

             2010 Edsviks konsthall, Sollentuna

             2009 Konsthallen Kajutan, Orust                                                                  

             2009 Vår Konstsalong, Landskrona

             2008 Blekingar, Karlskrona Konsthall                     

             2007 Nordiska galleriet, Stockholm

             2007 Bohusgalleriet Uddevalla                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                                      

             2007 Grafikens hus, Mariefred

             2007 Konstlitografiska museet 

                      Tidaholm

             2007 Print-internationalgraphic         

                     Triennial, Vienna

             2007 Rondo Sztuki, Katowice, Polen                                                             

             2006 Grafiktriennalen, Stockholm

             2006 italienska Palatset, Växjö

             2006 International printtrennal,      

                      Kraków

             2006 Galleri Palm, Falsterbo

             2005 Falsterbo konsthall

             2005 Meetingpoint Carelia 2005, Simpele, Finland

             2004 Eurografik, Moscow - Culture

       Intergration Bridge, Ryssland

             2004 Eurografik Krynica, Polen

             2004 VII International Art Triennale,

       Majdanek, Lublin, Polen

             2004, 2003 Intergrafia-World Award

        Winners Gallery, Niepolomice, 

        Polen

             2004, 1996 Båtmanskasernen,

        Karlskrona museum,

             2003 Eurografik Kiev, Ukraina

             2003 Höganäs Museum gm Grafik i 

       Väst

             2003 Graficki kolektiv, Stockholm –

                      Belgrad, Belgrad - Stockholm,

                      Serbien               

             2003 Grafiktriennalen, Stockholm

             2003, 2000, 1997, 1994 International

        Printtriennal, Kraków, Polen

             2004 Vänersborgs konsthall

 

             2000 3rd International printtriennal,

         Bitola, Mackedonien

            1999, 1997, 1995, 1993  Sapporo  

                        international printbiennal

                        Japan              

            1998 Male Formy, Lódz, Polen

            1998 3rd Malaysian Annual

         International Printexhibition,      

         Kuala Lumpur

            1997, 1995, 1993 International

          miniprinbiennal, Olofström, 

            1997 11th Tallin Printtriennale,

          Estland

            1997 The third British

          miniprintexhibitiion, Bristol

            1997 "Collection", Grafikens Hus,

                         Mariefred         

            1996 Marian Portti Gallery, Finland

            1996 "Graphica Creativa" Alvar

           Aalto museum, Finland

 

  STIPENDIER  

             2004 Annie Bergman stipendium

             1998 TCOs Kulturstipendium

             1994 Konstnärsnämndens

                       arbetsstipendium

            1993 BUS projektbidrag

            1978-80 Svenska Institutets stipendier

                           för studier utomlands

            

  PRISER          

              2004 Statutory Award , Majdanek

              1999 Sponsors prize from Sapporo

                       International printbiennal

              1997 Award from the British

                       miniprintexhibition, Bristol

 

UTBILDNING

              1972-73 Capellagården, keramisk

                            formgivning, Öland

              1973-78 Hovedskous målarskola,

                             Göteborg

              1978-80 Konstakademin i Kraków

                            Polen

              1986-89 Lesley College, ma-     

                            degree exp.arts

 

 MEDLEMSKAP

                   Grafiska sällskapet

                   Grafiken Hus

                   Grafik i Väst

                   Ateljéföreningen Paviljong 5, Lund

 

UTSMYCKNING

                   Eskilstuna folkhögskola

 

REPRESENTERAD (i urval)

                   Landstingshuset, Lund

                   Karlskrona-landstinget

                   Östergötlandsläns landsting

                   Marks kommun

                   Malmös kommun

                   Jönköpings kommu

                   Sörmlands museum, Nyköping  

    Boverket, Karlskrona            

                   Majdanek State museum, Lublin

Tillbaka till sidan